Drábské světničky

Nádherné místo s úžasným výhledem mezi Mladou Boleslaví a Turnovem. Nejkrásnější místo navštívené za letošní rok. Místo, kde od druhé poloviny 13. století stával dřevěný strážní hrad. To všechno jsou Drábské světničky. Okruh, který jsme absolvovali, je dlouhý cca 2 km, ale můžete si ho prodloužit na 3 km, podle toho, kam se všude vydáte. Dobrou alternativou na delší túru je jít odsud například na hrad Valečov či opačným směrem – mrkněte do mapy. Počítejte s tím, že od parkoviště to jde pořádně do kopce a můžete mít plné boty písku. Pokud máte problémy s výškami, možná to bude trochu nad vaše síly, rozhodně to ale stojí za to!

Vyhlídka v Drábských světničkách směrem na Mladou Boleslav

Cesta vede do celkem prudkého kopce lesní cestou, která se těsně na úpatí skal mění ve schodiště. Než dojdete ke hradu, musíte projít nejprve bránou, kterou tvoří dvě skály zapřené vzájemně o sebe.

Hrad stával na několika pískovcových skalách. Do dnešního dne se dochovaly zbytky více než dvaceti místností, několika chodeb a mostů, které tehdejší obyvatelé vytesali do kamene. Na zdech je vyryto mnoho nápisů a ty nejstarší jsou i 400 let staré, což je vážně zajímavé a trochu jsme podezřívali zdejší „výtvarníky“, že se jedná o podvod.

Původním hradem si můžete procházet, jak se vám bude chtít. Hlavní trasu tvoří vlastně jeden větší okruh s vyvýšenou vyhlídkou a kovovým mostem mezi dvěma vrcholy skal a jeden samostatný skalní útvar s několika místnostmi. Zajímavým místem pro nás byla původní kaple s oltářem, která vypadá přesně jako bazén se skluzavkou – stačilo by, aby trochu zapršelo a zůstala zde voda 😉

Od hradu doporučuji jít na procházku ještě po červené turistické cestě na Heroldovu vyhlídku a obejít skály po jejich okraji. Obzvlášť teď na jaře tu jsou krásné výhledy mj. na zářivě barevná pole a v dálce až do Českého středohoří. Abyste zpět nešli stejnou cestou, vydejte se po modré vedoucí mezi skalami porostlými zářivým zeleným mechem.

Výhled z Heroldovy vyhlídky

Pokud byste si chtěli cestu ještě prodloužit, běžte od Drábských světniček po červené k bývalému hradu Klamorna. Dnes zde není moc co vidět a jediná trochu zajímavá část, co zde zbyla, je hradní brána. (Doufám, že tu je, tato fotka je jediná z téhož výletu, tři roky zpět).

1 komentář

  1. Krásné výhledy, ta řepka v dálce je na fotkách nádherná!!! Hezký tip na výlet, Drábské světničky znám jen jako název, ale evidentně stojí za výlet :-).. A představa oltáře jako vany se skluzavkou pobavila 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *