Exotika na ranči

Děti chtějí do zoo, ale žádná zoo v Pardubickém kraji není a nechce se vám nikam extra daleko. V tom případě je toto ideální tip na výlet. Exotika na ranči je název „mini zoo“ nedaleko Chrudimi, konkrétně v obci Bítovany. Jedná se o rodinný statek, který byl otevřen před třemi lety pro veřejnost a od té doby se stále rozrůstá.

Navštívila jsem ho letos v srpnu po prvé a byla jsem hodně mile překvapená. Nejprve jsem měla trochu předsudky, že to bude nuda – žádná velká zvířata typu slon zde opravdu nečekejte. Ale bylo to super!

Hlavní předností minizoo je dle mého názoru, že zvířata jsou opravdu hodně kontaktní a nestalo se snad u žádného, že by bylo někde zalezlé, a to bylo 30 stupňů ve stínu! Zvířata jsou zvědavá a určitě se vám přijdou ukázat.

V každém výběhu se klidně zastavte a zvířata pozorujte, některá se hodně ráda předvádí. Giboni mají chuť doslova létat vzduchem, ale musí mít pozornost diváků. Nejednou se taky stane, že se srazí, a to se pak pošťuchují a nehodu si evidentně vyjasňují. Gibon Sissi natahuje z klece ruce, a pokud budete nepozorní, určitě vám něco ukradne. Mají tam pro jistotu udělanou zábranu, cedulky se slovním upozorněním zřejmě na návštěvníky nestačily. Je to opravdu hodně rychlé zvíře, uvidíte, zkuste jí podat ruku…

Zoo je tak maličká, že tady na pozorování zvířat, která byste možná normálně (tj. ve větších zoo) i vynechali, máte spoustu času. Ve velké zoo se jdete podívat většinou hlavně na slony a žirafy a po několika hodinách chození už většinu lidí ani nebaví pozorovat zdánlivě méně zajímavá zvířata. Za mě je ideální si nechat na návštěvu 1,5 – 2 hodiny, vše si v klidu projdete a všechny zvířata uvidíte i při běžném životě (jako např. my chudáka paní mangustovou, když se jí nejméně půl hodiny snažil oplodnit její manžel – nevypadala moc nadšeně :-D).

TIP!

Děti určitě ocení „kozí výběh“, kam je možno (jak to v zoo bývá) vlézt a kozy nakrmit. Kozy jsou ale hodně odrzlé a budou se předhánět, která urve nejvíc pamlsků. Pro děti je tu i dětské hřiště, které sice nemůžu posoudit, ale dětí tam bylo dost.

Z dalších zvířat zde mají mývaly, nosály, kočkodany, malé opičky (kosmany, malpy nebo tamaríny), lemury, z velkých šelem pak irbisy, karakaly, pumy nebo servaly, dikobrazy, klokana nebo králíky. Na pastvě jsou lamy, poníci, ovce a nyala nížinná. Možná jsem na nějaké zvíře zapomněla, ale mrkněte na jejich oficiální web, kde se dozvíte pochopitelně i další informace.

Otevřeno mají pouze v letních měsících (květen – srpen) každý den mimo pondělí. Letos tedy máte posledních 14 dní na návštěvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *