Krkonoše: Sněžné jámy

Krkonoše jsou moje turistická srdcovka. Dříve (jako menší) jsem si představovala, že turistické cesty a značky jsou jen v Krkonoších 😀 Nejradši mám okolí Špindlerova Mlýna, kam jezdíme každoročně v létě i v zimě, v létě někdy i vícekrát ročně.

Jedno z velmi působivých míst jsou Sněžné jámy. V článku je krátký popis místa a také tipy na cesty, kterými pohodlně dojít na Sněžné jámy. Možností je celkem mnoho a všechny cesty mají něco do sebe. V Krkonoších a obzvlášť na vrcholcích je často velmi proměnlivé počasí. Fotografie jsou pořízeny z tří různých cest v průběhu dvou let.

Sněžné jámy (z polské strany se jmenují Śnieżne Kotły) se nachází v severozápadní části Krkonoš. Jedná se o ledovcové kary, na jejichž dně jsou dvě malá ledovcová jezírka.

Nad jámami se tyčí mezi vrcholy Vysoká pláň a Vysoké kolo budova, která původně představovala luxusní hotel. Tento hotel vznikl v polovině 19. století z malé budky, která sloužila jako nocležna na začátku 19. století, kdy byla turistika v plenkách. Dnešní podoba budovy neodpovídá hotelu ani vizuálně ani svým účelem.

Již 60 let se zde nachází televizní vysílač, který byl původně postaven za účelem přenosu olympijských her v Římě. V roce 1994 se k televiznímu vysílači přidal i vysílač pro mobilní operátory.

Doporučila bych vám několik turistických tras, které vás zavedou nad Sněžné jámy z horní strany (tj. k budově nad jamami).

TIP!

Kombinací túr je zde opravdu mnoho – více info dále. Pokud máte s sebou např. kočárek, pak jsou vhodné všechny cesty vedoucí od Medvědína/Horních Míseček až ke Sněžným jamám. Ale zpáteční cesta je komplikovanější – buď počítejte s přenášením ve dvou lidech (cestovali jsme tak s malou sestřenkou často po různých stezkách v Krkonoších) nebo to vezměte stejnou/kombinací cest zpět.

Moje nejoblíbenější túra začíná ve Špindlerově Mlýně, kde vyjedete lanovkou na Medvědín. Dále pokračujete po červené přes Svinské louže Bucharovou cestou na Vrbatovou boudu (tady to jde chvíli po silnici), dále po červené na Pančavský vodopád, kde jsou krásné výhledy (více v nějakém dalším článku), po červené na profláknuté místo pramen Labe, odkud to vezmete po žluté a následně červené přes Violík až na Sněžné jámy.

Dolů můžete jít buď po žluté k Labské boudě a dále zpátky na Medvědín nebo do Špindlu po modré Labským dolem na Dívčí lávky a dále do centra.

Pokud byste nechtěli jít od Labské boudy stejnou cestou na Medvědín, můžete to vzít po modré na rozcestí U Čtyř pánů a dále po žluté nebo po červené a zelené na rozcestí Nad Kotelními jamami a přes Vrbatovo návrší na Vrbatovu boudu.

Zde je taky možnost, jak si cestu upravit, pokud nemáte zpáteční jízdenku na lanovku, můžete to vzít po silnici (po červené) nahoru na Horní Mísečky, nebo po žluté a dále z Míseček Vodovodní cestou do Špindlu.

Další možností je se ze Sněžných jam vydat po červené přes Vysoké kolo a následně po modré přes Martinovu boudu, po zelené na Medvědí boudu a Medvědím dolem na Dívčí lávky a odtud po modré do centra.

Nebo můžete obě možnosti zkombinovat a těsně nad Labskou boudou se dát po zelené na Martinovku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *