Mikulov

Mikulov (jarní pohled ze Svatého kopečku)

Mikulov je krásné jihomoravské město plné historie a krásných výhledů do okolí i na samotné město. Super je vyhradit si na návštěvu nejméně celý den, a pokud to sem máte poněkud dál jako já, je to ideální místo pro návštěvu společně s Pálavskými zříceninami, o kterých byl předchozí příspěvek (zde). Například od Klentic, kde začíná zelená turistická značka na Sirotčí hrádek, je centrum vzdálené ani ne 5 km.

Tento příspěvek je hlavně o fotkách a nejvýznamějších místech, které bych doporučila navštívit. Ale v jakém pořadí, kde zaparkovat a tak se tady nedozvíte, koukněte do mapy 🙂 Stejně jako jsem to udělala po každé já. Byla jsem zde vícekrát, vždy to bylo jiné a nemůžu říct, že by to někdy bylo lepší než jindy.

Zámek

Zámek (letní panoramatický podvečerní pohled od náměstí)

Dominantou města je zámek, který je vidět už z dálky, když se blížíte k městu. Jak to tak bývá, vzhledem k tomu, že město bylo založeno v polovině 13. století, stojí zámek na místě původního hradu. Zámek byl vystavěn v renesančním stylu a později upraven barokně. Okolo zámku se rozkládá zámecký park, který prochází postupnou obnovou. Většina jeho částí je již zrekonstruovaná a vypadá krásně v každém ročním období.

Zámek (jarní panoramatický pohled ze zámecké zahrady)
Trochu netradiční podvečerní letní panoramatický pohled na zámek
Panoramatický pohled na zámek při západu slunce
Panorama nádvoří zámku

Osobně mě uchvátil výhled ze schodů, které se nachází na jihozápadní straně zámku. Sice nevedou nikam, odkud by byl přístup někam dál, ale výhled z nich je pro mě ohromující. Posledně jsem inspirovala i nějaké další lidi, aby se tam šli podívat. Většina kolemjdoucích ale schody přešla.

Panoramatický pohled na zámeckou zahradu ze schodů (jaro)

Zámecký park je okolo celého zámku a tvoří ho několik úrovní. Všude se nachází pečlivě sestříhané keře do různých tavrů a nízký zelený trávník. Každá z úrovní zámeckého parku je specifická. Na jihovýchodní straně je mj. fontána, okolo které jsou lavičky a můžete tak relaxovat u tryskající vody. Na jaře zde kvetou tulipány. Na západní straně je menší část parku (je vidět na pravé straně panoramatické fotky se schody).

Pohled ze zámku na největší část parku, v pozadí Svatý kopeček

Kostel sv. Václava má zpřístupněnou věž s ochozem. Odsud vidíte zase trošku jiný pohled na město. Fotografy trochu asi nepotěším, okolo ochozu je síť, takže např. panoramatické foto zde neuděláte.

Pokud projdete okolo pokladny ven na druhou stranu, najdete další část zahrady, odkud je krásný výhled na Svatý kopeček.

Pohled ze zámku na Svatý kopeček
Panoramatický pohled ze zámku na Svatý kopeček, zámeckou zahradu a kostel sv. Václava

TIP!

Nevynechejte výšlap na Kozí hrádek a Svatý kopeček. Za ty úžasné výhledy to stojí 🙂

Kozí hrádek

Jednou z dalších dominant města je Kozí hrádek. Jedná se o zříceninu obranné věže, která byla postavena v 15. století a chránila město i obchodní cestu vedoucí okolo. V dnešní době je věž přístupná jako vyhlídkové místo.

Vzhledem k tomu, že je celé město různě v kopcích, i cesta na Kozí hrádek vede trochu do kopce, ale v porovnání se Svatým kopečkem to je vlastně po rovině 😀 Ale výhled na město a zámek je odsud moc hezký, takže za mě určitě nevynechejte 🙂

Svatý kopeček

Hled po zámku je nejvýraznějším bodem v Mikulově Svatý kopeček. Vede sem křížová cesta, jejímž konci se nachází kaple sv. Šebestiána se samostatnou zvonicí. Svatý kopeček je vyhledávané vyhlídkové místo. Je úžasné si tady jen tak sednout a koukat se do krajiny a na město.

Cesta na Svatý kopeček začíná na okraji náměstí a vede po modré turistické značce. Z počátku jdete kousek městem, následně začnete stoupat po křížové cestě nahoru.

Pohled na zámek a město téměř z konce křížové cesty
Panorama celého Mikulova

Co dalšího uvidíte v Mikulově

Mikulov není jen zámek, Kozí hrádek a Svatý kopeček. V Mikulově toho můžete vidět určitě mnohem víc, např. náměstí s historickými budovami, Dietrichsteinskou hrobku (Kostel sv. Anny) nebo Geopark Turold. Poslední dvě jmenované jsem nenavštívila. Nicméně hrobka je zajímavá architektonicky.

Protože se nacházíme na Jižní Moravě, koná se i v Mikulově každoročně vinobraní. Letos se to samozřejmě zrušilo, ale snad se příští rok vrátí vše do normálu…

Sousoší Nejsvětější Trojice – náměstí, v pozadí zámek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *