Skalní města na východě Čech

Prachovské skály

Česká republika je protkaná mnoha sklaními městy a labyrinty skalních útvarů. Často jsou ve skalách hrady, zámky nebo zříceniny po již zaniklých sídlech. Ve všech těchto lokalitách jsou také přírodní nebo uměle vytvořené rozhledny. Nikde jinde ve světě se nenachází tolik přírodních pískovcových skalních útvarů jako právě u nás, natož s takto hustým výskytem. Jsou ve třech hlavních lokalitách – České Švýcarsko na severu Čech, Broumovsko a Český ráj na severu Východních Čech.

Výlety do skal jsou mojí oblíbenou „disciplínou“. Dají se pojmout různými způsoby – jako procházka „na pohodu“, kdy se jen kocháte přírodou, túra nebo jako návštěvu památek, které jsou často součástí. Osobně preferuji cestování autem, které nechávám někde na vhodném místě (snažím se mimo hlavní parkoviště plné turistů), ale ráda bych někdy podnikla cestu třeba vlakem, aby to bylo dobrodružnější (i když při dnešních cenách vlaků a (ne)dostupnosti se to příliš nevyplatí), ale jako zážitek by to šlo.

Všechna skalní města jsou krásná v jakémkoliv ročním období. V létě, když jsou venku čtyřicítky, je tu příjemně chladněji, ale v ostatních obdobích mají skály také své kouzlo, například s barevným podzimním listím.

Tento příspěvek je spíše souhrnem a detailnější informace a tipy na výlety dám k detailnějším příspěvkům o jednotlivých místech.

CHKO Broumovsko

Oblast broumovska se nachází v severozápadním výběžku Východních Čech a na východní straně přechází v Polsku ve Stolové hory. Součástí CHKO jsou Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny a Božanovský špičák, Ostaš a Kočičí skály. Nejvýraznější jsou však ty první dvě zmiňovaná.

Adršpašské skalní město

Článek o Adršpachu zde: http://www.girrafka.cz/adrspach/.

Adršpašské sklaní město z netradičního úhlu pohledu
Skalní město v detailech

Teplické skály

Západ slunce pohledem z Teplických skal
Teplické skály při západu slunce

Broumovské stěny

Broumovské stěny po dešti | Broumovské skalní město
Výhled na Stolové hory | Kaple panny Marie Sněžné – Hvězda

CHKO Český ráj

Český ráj se nachází v oblasti mezi Jičínem, Turnovem, Mnichových Hradištěm a Sobotkou. Jedná se o několik skalních měst, ve kterých jsou ukryté hrady, zámky a různé zajímavé skalní útvary. Největšími sklaními oblastmi jsou Hruboskalsko, Prachovské skály a Drábské světničky.

Hrubosklalsko

Výhled ze zámku Hrubá Skála
Podzimní sklaní město

Prachovské skály

Prachovské skály
Výhled na Trosky | Vyhlídka

Drábské světničky

Drábské světničky
Drábské světničky

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *