Víkend v jihočeských Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II.

Do Budějovic mě přivedl už druhý rok po sobě seriál závodů RunTour (celkem se koná letos 8 závodů po celé ČR). Přeci jen to máme přes tři hodiny cesty z domu, takže jet jen tak na otočku by nemělo úplně smysl. V Budějicích a nejbližším okolí je spoustu věcí k vidění. Mám několik tipů, co navštívit, obzvlášť, když jako já Budějky vůbec neznáte.

Historické centrum města

Historicky nejzajímavější je určitě centrum města vč. náměstí, které dohromady tvoří městskou památkovou rezervaci.

V centru se nachází druhé největší čtvercové náměstí v ČR – náměstí Přemysla Otakara II. (o 0,3 ha větší a dokonce stejnojmenné náměstí mají ve Vysokém Mýtě). Náměstí lemují historické domy s podloubím. Dominantou náměstí jsou barokní radnice a Samsonova kašna pocházející z počátku 18. století.

Náměstí a okolní uličky jsou plné restaurací a kaváren – téměř doslova na každém kroku.

Rozhodně doporučuji si vyšlápnout na Černou věž, která se nachází v uličce U Černé věže na severovýchodní straně náměstí. Je odsud úžasný výhled na celé město.

Věž je téměř 30 let v pronájmu manželů, kteří se o ni starají. Pán je zapálený do věžních hodin, a když budete zvídaví jako my, určitě Vám řekne nějaké zajímavosti 🙂 Děkuji tímto za krátký rozhovor manželce „věžního pana kastelána“ 🙂 Věž je v sezóně od jara do podzimu (přesně si měsíce nepamatuji) přístupná každý den od 10 do 18 hodin a vstupné pro dospělého vyjde na 40 Kč.

Osobně mě zaujalo sousoší s názvem Humanoidi, které se nachází na kraji Lanovy třídy. Je to takový obrázek dnešní společnosti, kdy každý někam chvátá a mnohdy ani neví kam a za čím se vlastně žene.

Procházka okolo řeky

Okolo historického centra se vine ze dvou stran řeka Malše, která se poblíž městských hradeb vlévá do Vltavy. V letních měsících se tak můžete svést lodičkou nebo na šlapadle po řece.

Pohled ze Sokolského ostrova od Jiráskova jezu na Dlouhý most a Vltavu

Díky procházce po nábřeží se vám naskytne zase jiný pohled na město. Osobně mě nejvíce fascinuje pohled na budovy zrcadlící se ve vodě.

Na levém břehu Vltavy se nachází lesopark Stromovka s rozlohou 68 ha. V parku jsou asfaltové i štěrkové cesty a kromě pěších jsou zde vítáni i cyklisté a in-line bruslaři. Součástí parku je i malé arboretum, dětské hřiště, asfaltová hřiště nebo rybník Bagr využívaný i ke koupání.

Jiráskův jez

Směrem ke středu města se naproti Sokolskému ostrovu nachází Dominikánský klášter. Z vnitřní strany, která na fotce není vidět, je aktuálně částečně v rekonstrukci.

Vedle kláštera stojí na Piaristickém náměstí budova Solnice. Solnice patří mezi významné historické památky, a to díky jednomu z nejstarších krovů svého typu v ČR. Budova byla postavena v roce 1531 a v loňském roce byla dokončena její rekonstrukce. V Solnici se původně uchovávalo obilí, následně zbraně, ale svůj název získala až podle posledního užití – skladovala se zde sůl. Dnes je zde Restaurace. Budova si zahrála i ve filmu – v pohádce Pyšná princezna.

Solnice
Nábřeží v březnu

TIP!

Pokud nemáte s sebou řízky v alobalu (vtip), tak si určitě pochutnáte v restauraci Hoch Špalíček. Mají zde vše od snídaně po večeři.

Máte hlad?

Vyzkoušeli jsme zcela náhodou restauraci Hoch Špalíček. Restaurace se nachází na kraji centra vedle Dlouhého mostu přes Vltavu. Mají tu výborné jídlo (burger nebo panenka jsou top!) a milou obsluhu.

Restauraci si jako svoje miminko piplá majitel reklamní agentury, a je to znát – originální design se nese celým podnikem (zachyceno na několika následujících fotkách), personál je milý a usměvavý a je zde vidět upřímný zájem o zákazníka a celková lidskost. Toto mi hodně v dnešní době chybí.

O tom, že jsem si dala dvě „plzně“ v Budějicích 😀 (když pivo prakticky nepiju, nebo párkrát do roka) ani nemluvím.

Kam v okolí

Pokud máte více času nebo nechcete strávit celý víkend jen v Budějicích, doporučuji návštívit zámek v Hluboké nad Vltavou nebo jejich zoo, 30 min autem vzdálený Český Krumlov, či vesnickou památkovou rezervaci zapsanou na seznamu UNESCO v Holašovicích. O jednotlivých místech vznikne v budoucnu nový samostatný článek, zde jednotlivá místa naznačím jen na fotkách. Ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že je možné stihnout za víkend komplet všechno 🙂 Záleží na tom, jaká vám vyhovuje „výletní rychlost“ a jak si to vše rozvrhnete…

Zámek Hluboká nad Vltavou (foceno dopoledne v březnu)
Český Krumlov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *