Zřícenina hradu Lanšperk

Výhled ze zříceniny na vesničku

Pokud máte jen chvilku volného času, který chcete strávit venku / jste v Ústí nad Orlicí nebo v jeho okolí / láká vás minivýlet v zimě, během kterého nestihnete zmrznout / nejste nároční nebo prostě máte jen chuť jít někam, kde to není tak profláknuté, je tohle ideální volba.

Lanšperk je malá vesnička s historií sahající do 13. století, kde v současné době žije něco málo přes 100 obyvatel. Dominantou Lanšperka je zřícenina hradu, který v roce 1285 daroval Václav II. Závišovi z Falkenštejna. Záviš byl ale zanedlouho popraven a hrad následně střídal majitele a od 16. století chátral. Z hradu zbyla prakticky jen jedna zeď. Mimo jiné zajisté i proto, že na konci 18. století posloužily zbytky hradu jako stavební materiál zdejším občanům. Hrad nikdy neměl žádnou věž. Odborně se takovému typu říká „plášťový hrad“ a v ČR je velmi neobvyklý.

Sdružení Sbor pro záchranu hradu Lanšperka postavilo relativně nedávno vedle hradní zdi rozhlednu, ze které je výhled do údolí podél trati, cyklostezky a řeky Tichá Orlice.

TIP!

V obci se pořádají různé kulturní akce (konkrétně se můžete podívat zde: http://www.lansperk-sbor.cz).

V obci je mimo hradu k vidění také novogotická kaple Nanebevzetí panny Marie z konce 19. století, okolo které vede modrá turistická stezka či historické vesnické domy.

Zbytky hradu
Zdejší kaple | Výhled ze zříceniny na vesnici

Na Lanšperk se dostanete autem, které můžete nechat u hospody přímo pod hradem. Také sem dojedete vlakem, na kole nebo na kolečkových bruslích 🙂 Vede sem z Letohradu a z Ústí nad Orlicí pěkná cyklostezka. Teda takhle, pokud se vydáte na in-linech, pak si s sebou vezměte i boty na převlečení, od nádraží se totiž budete drápat do kopce. Totéž platí pro cestu vlakem.

Kaple Nanebevzetí panny Marie v detailech

Pokud si chcete udělat procházku přírodou, vede sem i několik turistických tras, které jsem ale nevyzkoušela, tudíž o jejich schůdnosti nic nevím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *