Boskovice a hrad

Boskovice jsou městečkem založeným ve 13. století v okrese Blansko v severní části Jihomoravského kraje s cca 12000 obyvateli. Ve městě se kromě historického náměstí nachází také zámek se skleníkem a jízdárnou či hrad. Nejvýznamnější dominantou města je z mého pohledu právě zdejší hrad, který je vidět relativně z dálky a nachází na kopci na jižní straně města. Přišlo mi, že pojmout tento výlet pouze jako prohlídku města, by nebylo úplně ono a bylo by to moc krátké, a tak jsem si to prodloužila o trochu turistický zážitek, se kterým se podělím aneb, jak vidět hrad z dálky.

Výhled ze zámku na historickou část města

Doporučuji auto nechat někde v centru, na náměstí (zde jsou placená parkoviště) nebo kousek před náměstím, kde to jde i bez poplatku. Do Boskovic také jezdí vláček (krásně navazuje na vlaky na hlavním koridoru Praha – Brno, s přestupem ve Skalici nad Svitavou). Tuto variantu jsem já jakožto milovník železnice dost zvažovala, ale nakonec vyhrálo auto vzhledem k tomu, jak jsem jako obvykle ráno nestíhala…

Hlavní náměstí se jmenuje Masarykovo. Na jeho západní straně se nachází gotický římskokatolický kostel sv. Jakuba Staršího, který pochází z počátku 14. století. Do dnešní podoby se dochovala pouze jedna z původních tří věží. Největší nucené stavební úpravy si vyžádalo několik požárů, díky nimž získal kostel dnešní podobu. Na východní straně náměstí je novorenesanční radnice.

Pokud projdete uličkou okolo radniční věže, zavede vás Hradní ulice k zámku. Empírový zámek byl postaven relativně nedávno, na počátku 19. století. K zámku patří mimo jiné i jízdárna, skleník či další pozemky a objekty. Část zámku je nyní zpřístupněna veřejnosti.

Pokračujete-li od zámku dál na jih po červené turistické značce, vystoupáte až na hrad. Boskovický hrad byl postaven na začátku 14. století na Hradském kopci v těsné blízkosti města.

Pokud chcete hrad vidět z dálky, rozhodně nelitujte času a s trochou námahy se vyšplhejte na protější kopec Lipka, například na v mapě značenou cyklostezku nebo některou z neznačených cest. Určitě nebudete litovat výhledu. (O tom dále.)

Cestu jsem dál zvolila po červené až k rozcestí s modrou značkou „Červená skála“, které se nazývá podle stejnojmenné skály s opravdu červenohnědou barvou. Cesta vede lesem spíše směrem dolů po stále se zužující lesní pěšince. Modrá by vás na pravo dovedla zpět do města, já jsem ale zvolila druhou stranu.

Cesta se stáčí podél říčky Bělá zpět směrem k hradu Pilským údolím. Byla jsem zde v dubnu a to ještě byly stromy bez listí a kvetlo jen pár květin u řeky. V údolí se nachází menší a větší rybník. U toho menšího si můžete dát svačinu v přístřešku, ale musíte si ji sem donést 🙂

U většího rybníka je pak postupně několik laviček k odpočinku. Vedle cesty se po pravé straně line potůček. Uvidíte tu několik vodních kol – některá čekají na rekonstrukci, jiná jsou funkční nebo různé vyřezávané dřevěné sochy – např. vodníka.

Modrá dál vede po silnici kolem rozpadlého zchátralého mlýna, který je tak akorát ve stavu, aby se zbortil sám. Postupně projdete krajem města a odpojíte se od modré turistické. Najděte si v mapě rozcestí „Boskovice – Bělá“, kde se chvíli vydejte po zelené, ale na první možné odbočce vpravo sejděte ze značené cesty na polňačku vedoucí nahoru na protější kopec naproti hradu. Již od této odbočky je hrad krásně vidět. Stačí pak dojít až na místo, odkud bude krásný výhled.

Dál jsem pokračovala po Zlatnické stezce až na první odbočku dolů podél potoka. Cesta v mapě sice je, ale není značená, ale dobře ji najdete. Hned na kraji cesty je pod cyklostezkou rybníček. Postupně se před vámi na protějším kopci různě objevuje a zase skrývá hrad. Výhodu toto letošní opožděné jaro mělo v tom, že bez listí byl hrad krásně vidět.

Nakonec jsem se za Puklovým mlýnem napojila na modrou značku směrem nahoru k hradu. Tahle značka je podle mě skoro neschůdná, pěšinka je úzká, jdete celkem po příkrém svahu a je zde všude listí, takže být trochu po dešti, asi se to pěkně klouže. Navíc, co mi vážně hlava nebere, je zde strašně moc odpadků! Lidi, proč? To je tak těžké tu lahev odnést někam do koše? Hodně dlouho jsem neviděla tak špinavé místo v přírodě. Modrá vás dovede k letnímu kinu a zámecké jízdárně. Odsud je to na náměstí jen pár stovek metrů. Celá cesta má spoustu alternativ, koukněte do mapy, určitě tam objevíte také ještě něco zajímavého 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *