Hradby v centru Hradce Králové

Jižní terasy – pohled na vnější část schodiště Bono Publico, Biskupskou rezidenci, Jezuitskou kolej a hradby

Hradec Králové navštěvuji celkem často, nicméně obvykle za účelem proběhnutí OC, přeci jen jsem holka a stále nemám co na sebe 😀 Hradec mám do hodinky cesty a je spolu s Pardubicemi prvním nejbližším městem od mého současného bydliště (pozn.: město pro mě = alespoň velikost Pardubic, prostě to tak mám, tak to neřešte). Hradec tedy znám spíš z pohledu řidiče a taky, kde mají jaký obchoďák.

Upřímně mě ale hodně (mile a pozitivně) překvapilo historické centrum Hradce – náměstí, přilehlé terasovité zahrady, Jiráskovy sady nebo nábřeží okolo Labe. Dneska se dozvíte něco o městských hradbách a možná Vás to inspiruje k návštěvě.

Jižní terasy

Do části Jižních teras, oficiálně pojmenovaných „terasy Karla Otčenáška“ se dostanete buď „z vrchu“ z Velkého náměstí nebo „ze spoda“ z Komenského ulice krytým schodištěm Bono publico nebo uličkou Na Kropáčce, která má z jižní strany podobu Gočárova schodiště a ze severní vede z Velkého náměstí okolo kostela.

Dominantu výhledů od shora nahoru tvoří Jezuitské koleje (žlutá budova), pod nimiž se nachází hlavní cihlové schodiště se čtyřmi úrovněmi, kdy se na prvních třech (od spodu) nachází kašny. Na první a třetí kašně sedí (zřejmě) havrani, do kterých teče voda, a poté, co se naplní, se předkloní a voda z nich vyteče zobákem. Zajímavé, podobnou kašnu jsem asi ještě neviděla. Na druhé kašně sedí kamenná kočka.

Na západní straně teras se nachází altánek, což je jediné místo, kde je tady nepořádek, protože proč vyhodit odpadky do koše, který je hned vedle, když je můžu nechat válet se na zemi. A pak je ještě skvělý nápad to vylepšit počmáráním všeho, co je kolem. Tohle nechápu, sem to nepatří, ale rozčiluje mě to, jaký jsou lidi čuňata! Pardon 🙂

Terasy jsou ze západní strany ohraničeny zajímavým architektonickým prvkem, zapsaným do seznamu kulturních památek, empírovým schodištěm Bono publico. Cesta, která propojovala město (nynější Velké náměstí) a předměstí (nynější ulici Komenského) zde byla již od středověku, avšak schodiště dostalo svou nynější podobu v první polovině 19. století a teprve v loňském roce byla dokončena jeho rozsáhlá rekonstrukce.

Terasy vznikly teprve nedávno propojením původně více historických objektů, které byly veřejnosti velmi dlouho nepřístupné. V minulosti zde byla zahrada Jezuitské koleje, barokní zahrada za domem U Špuláků, část parkánové hradby z 15. století, Gočárovo schodiště (nynější ulice Na Kropáčce) či dolní městská hradba ze 16. století. Na terasách se nachází také například studna z přelomu 18. a 19. století. Veškeré prvky, které na sebe nyní perfektně navazují, tvoří zajímavý celek ideální na procházku nebo na relax na lavičce.

Pohled z teras přes schodiště Bono publico na okresní soud a ulici Ignáce Hermanna

TIP! Další část hradeb:

Pokud vás Jižní terasy zaujaly, prodlužte si procházku o další Městské hradby u Pivovarského náměstí. Případně koukněte do mapy, hradeb se u centra Hradce Králové nachází více 🙂 O tom zase jindy, musím udělat nejprve aktuální návštěvu a něco nafotit.

Městské hradby u Pivovarského náměstí

Další část hradeb zpřístupněných veřejnosti se nachází západně od Jižních teras. Můžete do nich vejít schodištěm z Komenského ulice nebo shora z Pivovarského náměstí.

Tato část hradeb je o něco méně rozsáhlá, tipuji, že zabírá cca třetinu Jižních teras. Je to tu jiné, i když podobné, ale základní funkce: procházka + relax funguje stále.

Dominantou této části hradeb je půlkruhová dřevěná konstrukce, která tvoří vlastně obrovskou lavičku a zaujímá místo původního rondelu. Dalším významným prvkem této části hradeb je schodiště vedoucí ze spodní až na horní část parčíku, které je kompletně porostlé vinnou révou a tvoří tak jediné stinné místo v parku. Ze schodiště můžete odbočit cca v polovině a dostanete se tak na terasu pod rondelem, kde se nachází fontána, lavičky a růžové keře.

Pivovarské náměstí, vchod či východ z parku, se nachází na horní straně na západ od hradeb. Je celé zrekonstruované a kromě fontán či pivovaru se zde nachází Krajský úřad nebo část Univerzity HK. Každá budova, která náměstí obklopuje, je úplně jiná, a přesto všechno dohromady tvoří kompaktní celek. Z hradeb je vidět i nedaleké Velké náměstí s Bílou věží či katedrálou sv. Ducha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *