Nové Město nad Metují není jen zámek a náměstí

Nové Město z Juránkovy vyhlídky

Nové Město nad Metují se nachází v podhůří Orlických hor v severní části Východních Čech. Město je vidět z daleka ať se k němu přibližujete z kterékoliv strany. Měla jsem vždycky dojem, že v Novém Městě nad Metují je „jen“ pěkný zámek a náměstí a tím to končí. Asi proto, že to nemám úplně daleko, byla jsem zde za poslední dobu několikrát, a není to až zas tak pravda.

Výlet do Nového Města si užije každý, kdo má rád historii, architekturu, ale i procházky přírodou. Jdeme se mrknout na prohlídku.

Do města vedou koleje a po silnici si každý vybere dopravní prostředek podle sebe. Já jsem spíš autocestovatel :-). Ideální je zaparkovat na náměstí a odtud podniknout další program. Parkoviště je placené (tuším) od pondělí do soboty a míst je tu celkem dost, ale když je sezóna, někdy to je horší…

Vyhlídky na město

Zámek, budovy na náměstí, kostel atd. jsou vidět z daleka, a pokud je více času, je super navštívit Juránkovu nebo Dvořáčkovu vyhlídku. Sice je potřeba si z centra vyšlápnout trochu do kopce, ale stojí to za to, výhled je to opravdu krásný. Z náměstí na první vyhlídku to je kilometr, na druhou podobně.

Náměstí a jeho okolí

Náměstí je lemováno historickými budovami s podloubím, všechny jsou krásně zrekonstruované a příjemně pastelově barevné. V podloubích je několik kaváren a restaurací a v létě mají na několika místech točenou zmrzku 🙂 Nejlepší zmrzla je cca ve žlutém domě vpravo 🙂

Panoramatický pohled na náměstí

Celé náměstí uvidíte najednou, pokud vyjdete na zámeckou věž. Z věže není výhled jen na náměstí, ale i na zámeckou zahradu a při krásném počasí jsou na horizontu vidět i Krkonoše.

Výhled na náměstí ze zámecké věže

Příjemná je procházka ulicí Na Zadomí, která vede podél náměstí a je z ní vidět krásný výhled na řeku Metuji a do Libchyňského údolí.

Zámek a zahrada

Na zámek vede cesta ze severozápadního rohu Husova náměstí. S náměstím ho spojuje malý mostek, který na kraji střeží dvě sochy medvědů.

Uvnitř zámku je malé nádvoří, ze kterého vede vstup na točité schodiště do věže se zajímavým názvem „Máselnice“. Z věže je krásný výhled mj. do zámeckého parku s francouzskou zahradou. Park byl zrekonstruován a do dnešní podoby přetvořen relativně nedávno. Ještě dnes jsou v zahradě vidět nedostatky a stavební úpravy.

Výhled z věže

Dominantou zámeckého parku je Jurkovičův most z počátku 20. století. Most propojuje francouzskou zahradu a zámecké terasy s bílým zábradlím. Pod mostkem najdete také barokní sochy trpaslíků.

Klopotovské údolí

Pokud máte radši procházky v přírodě, doporučuji Klopotovksé údolí. Vstup do údolí začíná na kraji města, kde je i malé místo k parkování. Na kraji údolí je obora s jeleny, divokými prasaty a dalšími zvířaty.

Dál vede cesta podél říčky lesní cestou. Po zhruba 2 km je přístřešek, kde si můžete něco opéct nebo ogrilovat. Cesta jde prodloužit po zelené, dále po žluté, a nebo se vrátíte stejnou cestou zpět, záleží, na jak dlouhou trasu se vydáte.

Peklo

Podél řeky Metuje dojdete po červené značce do osady Peklo, která je oblíbeným cílem turistů. Nachází se zdě několik restaurací (jednu – nejnavštěvovanější jsem navštívila a mám rozporuplné dojmy). Jinak tuto část neznám a zatím jsem neprozkoumala.

Kam v okolí

Pokud to vidíte na delší než jednodenní nebo víkendový výlet, zde několik osobně vyzkoušených tipů:

  1. Vodní nádrž Rozkoš (Česká Skalice)
  2. Babiččino údolí (Česká Skalice)
  3. Náchod (zámek)
  4. Dobruška (zámek, zámecký park)
  5. Adršpach, Teplické skály, Ostaš, Broumovské skály

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *