Z Ústí na Lanšperk přes Horákovu kapli

Letošní Velikonoce měly být celé propršené, prosněžené, mrazivé a celkově počasí nic moc. Nakonec to ale celkem vyšlo a abychom měli moje výletní kvarteto kompletní, vyrazila jsem i v pondělí na výlet „za barákem“. Šla jsem z Ústí nad Orlicí na Lanšperk. Po cyklostezce podél trati mi to přišlo moc nudné a navíc tam to znám. Podle mapy jsem si vytipovala novou trasu přes vrch Strážný, Horákovu kapli a dál lesem nad Dolní Dobroučí až na Lanšperk. Celkově to bylo kolem 13 km.

Lanšperk

Z Ústí nad Orlicí jsem se vydala „zkratkou“ mezi poli ze sídliště Štěpnice okolo letiště a na červenou značku jsem se za městem napojila na rozcestí Nad Letištěm. Nebo můžete jít rovnou po červené už z města. Červená vede od letiště po lesní silnici, která je ideální na kolo.

Pokud chcete vidět vrchol kopce Strážný, musíte odbočit ze silnice po lesní pěšince, kde na skoro každém druhém stromě je značka, že jdete správně. Na kopci nic zvláštního nečekejte, je tu jen trigonometrický bod a cedule, není tu ani výhled do okolí. Podle mapy jsem to ale věděla, takže mě to úplně nepřekvapilo.

Cesta dál pokračuje kousek po silnici a po chvilce odbočuje vpravo dolů po lesní pěšině, kde je momentálně pěkné bláto, ale jde to obejít krajem smrkového lesa, takže v pohodě.

Z okraje lesa je čas od času výhled směrem na Dolní Dobrouč a okolí. K Horákově kapli pokračuje cesta mírně z kopce. Kdybych sem nešla účelně, protože jsem to viděla v mapě, tak by mě takový stavba na kraji lesa hodně překvapila. Dle informací z internetu byla postavena koncem 19. století místním zemědělcem poté, co se uzdravil po dlouhé nemoci u údajně léčivého pramene. Uvnitř kaple je několik barevných vitráží a celkově je to zajímavé zpestření cesty.

Výhled z modré turistické značky směrem na Žampach

Dál na Lanšperk pokračujte po modré nebo žluté značce. Modrá vede po vrstevnici nebo spíše mírně z kopce krajem lesa, pokud zvolíte žlutou, půjdete do kopce vyloženě lesem a bude to delší. Občas se mezi stromy odkryje výhled do okolí, např. na Žampach apod.

Brzy vyjdete na kraji Lanšperka u kaple. Pokud půjdete vesnicí dál po zelené značce, narazíte na ceduli „Na hrad opravdu tudy“ a pěšinka Vás dovede nahoru. Na hradě zbyla pouze jedna hradní stěna a je zde postavena kovová rozhledna. Víc o Lanšperku jsem už jednou psala tady, tak můžete mrknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *