Zbiroh a přírodní park Maloskalsko

Výlet jsem podnikla ve stejný den jako výlet na Rotštejn a Klokočské skály (článek zde). Na jeden den to byl celkem nabitý program, ale stálo to za to! Hodně to předčilo moje očekávání… Moje trasa měla celkem cca 9 km a prochází lesem, skalami a na začátku i kousek po silnici v obci.

Výhled z vrchu Sokol

Vyhlídla jsem si parkovišťátko v Michovce a dál jsem šla po svých. Upřímně, jestli se sem dá dostat i jinak než autem, netuším, vlak se nejezdí určitě. Nejprve jsem šla do Zbirohu, kde se pár metrů nad silničkou v lese nachází zřícenina zdejšího hradu. (Respektive jsem šla nejdřív špatně, protože jsem se blbě podívala do mapy, ale to není podstatné. Pro mě podstatné bylo, že jsem díky této chybě viděla starý modrý kombajn, to je taková moje „úchylka“ 😀 )

Zděný gotický hrad byl postaven na skále koncem 14. století. V první polovině 15. století byl dobyt a z části pobořen. Nikdy již nebyl opraven a začal chátrat. V této době se stal sídlem loupežníků. V dobových pramenech se o něm od této doby píše jako o pustém hradu.

Jeden z možných důvodů jeho rychlého zániku je zřejmě jeho poloha. Díky tomu, že se nachází na skále, ho nebylo možno dál rozšiřovat. Také neměl žádnou studnu. Vodu zřejmě zdejší obyvatelé uchovávali v dodnes dochované obdélníkové jámě, která je vytesaná do kamene uprostřed nádvoří. Do dnešního dne z něj zůstaly víceméně jen části obvodových zdí a kus čtyřhranné věže. Zřícenina je volně přístupná. Můžete se podívat i do části, která vypadá jako sklepení.

Dále cesta pokračuje směrem dolů po lesní pěšině a následně po široké lesní cestě po zelené značce až na rozcestí U Tůňky. Kousek za tímto rozcestím začíná skalní město.

Moje trasa vedla po modré na Besedickou vyhlídku, dále od rozcestí U Kalicha po žluté na vrch Sokol, odkud je krásný výhled do krajiny a také na Suché skály.

Žlutá značka vede dál skalami a pěšinkami až do další části skal zvané Chléviště. Zde je několik vyhlídek (se zábradlím, uf, jinak bych tam nešla!), odkud je krásný výhled na Malou Skálu a Pantheon. Počasí nebylo úplně v topu, proto jsou fotky takové zasněné…

Žlutá značka končí vyhlídkou Českých bratří, kde se napojuje na modrou, po které jsem do skalního města přišla. Po téže modré se dostanete po širší lesní cestě zpět do vesnice k parkovišti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *