Nádherná zimní procházka: Nový hrad

Zdá se, že toto místo není moc profláknuté a doufám, že to tak taky zůstane, protože by pak ztratilo svoje kouzlo. Opravdu mě to tady nadchlo. Obzvlášť svoje nadšení připisuju i aktuálně zasněžené horské krajině, koncentraci lidí, která se limitně blížila k nule a také počínajícímu západu slunce, který začíná v zimě klidně kolem 15. hodiny.

Třetí hradní brána s částí paláce – pohled „zevnitř hradního komplexu“

Čekala nás krásná zimní procházka s délkou cca 3 km a převýšením kolem 130 m. Šli jsme z osady Raškův Dvůr po žluté turistické značce nahoru na Nový hrad.

Cesta vede lesem a nenápadně stoupá k hradu. Pokud jdete směrem nahoru a podíváte se na levou stranu nad sebe, vidíte pod hradem samé skály. Hrad byl tedy velmi strategicky umístěn v relativně hůře dostupném terénu.

Po cestě musíte dvakrát překonat malý bezejmenný potůček, který jsem si pro sebe pojmenovala „Lužný“ neboť dle mapy začíná u nedaleké obce Lužná.

Vzhledem ke zřejmě nedávnému silnému vichru, jsou přes cestu na několika místech přes cestu kmeny vyvrácených stromů. Ty však můžete celkem snadno překonat. Alespoň je cesta zajímavější 🙂

Jakmile vystoupáte pod hrad, naskytne se Vám výhled na okolní krajinu – na severní a jihozápadní část. Všude okolo jsou další kopce oddělené malými údolíčky.

Pohled od hradu na sever

Vlevo od rozcestníku „Nový hrad – rozcestí“ stávala vstupní brána do hradu. Dnes z ní zbyly pouze části zdí. Na pravé straně nad vámi se pak tyčí zbytky jedné z obranných věží.

Původní hrad měl čtyři brány (tři na jižní a jednu na severní straně) a ještě malou branku. Nejvíce dochované jsou třetí a čtvrtá brána.

Pohled na třetí hradní bránu /uprostřed obrázku/ s hradbami /vlevo/

Čtvrtá brána je však z větší části již zasypaná a jedinou „funkční“ bránou, kterou lze bez problémů projít, je tedy třetí brána.

Nový hrad je v dnešní době zříceninou, nicméně ve 14. století se jednalo o jeden z největších hradních komplexů na severu Moravy. Jeho stavba trvala více než 100 let.

Hrad ovšem nečekala moc zářivá budoucnost. Od jeho vzniku byl několikrát zastaven nebo prodán a na konci 15. století byl dobyt za česko – uherských válek. Od té doby nebyl nikdy opraven a jen dále chátral.

Z hradu byl opravdu nádherný výhled na zasněženou okolní krajinu.

Zříceninu hradu si můžete projít jakkoliv chcete. Vzhledem k počasí a sněhu jsme však rozhodně neprošli celý původní hradní komplex, přeci jen si tady nechcete zlomit nohu v neznámém terénu, který je pokrytý sněhem.

Jedna z prvních věcí co mě napadla se týká jeho názvu – proč se jmenuje Nový hrad? Kde byl Starý hrad a existoval vůbec? Ano, zřejmě na místě dnešního hradu stával malý strážní hrad, který se, přeloženo z němčiny, mohl nazývat „Starý“.

K západní obranné věži vede pěšinka. Nyní byla tato vše krásně ozářena zapadajícím sluncem. Věž na západní straně stojí na skále a její strategické umístění však nezabránilo dobytí hradu.

Na mnoha místech jsou patrné zbytky hradeb a strážních věžiček nebo alespoň lesní terén významně naznačuje, že zde před několika staletími opravdu stávaly.

Západní věž a výhled do okolí

Koho by zajímalo více informací, můžete se mrknout přímo na web, který je hradu věnován: www.novyhrad.cz. Autor zde celkem detailně popisuje historii hradu a jiné zajímavosti, zveřejňuje modely původního vzhledu hradu – jak byl býval zřejmě vypadal v době své existence a také další fotografie hradu a okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *