Zdá se, že toto místo není moc profláknuté a doufám, že to tak taky zůstane, protože by pak ztratilo svoje kouzlo. Opravdu mě to tady nadchlo. Obzvlášť svoje nadšení připisuju i aktuálně zasněžené horské krajině, koncentraci lidí, která se limitně blížila k nule a také počínajícímu západu slunce, který začíná v zimě klidně kolem 15. hodiny.
Čekala nás krásná zimní procházka s délkou cca 3 km a převýšením kolem 130 m. Šli jsme z osady Raškův Dvůr po žluté turistické značce nahoru na Nový hrad.
Cesta vede lesem a nenápadně stoupá k hradu. Pokud jdete směrem nahoru a podíváte se na levou stranu nad sebe, vidíte pod hradem samé skály. Hrad byl tedy velmi strategicky umístěn v relativně hůře dostupném terénu.
Lesní potůček Cesta ztrácející se ve sněhu
Po cestě musíte dvakrát překonat malý bezejmenný potůček, který jsem si pro sebe pojmenovala „Lužný“ neboť dle mapy začíná u nedaleké obce Lužná.
Bezejmenný potůček Lesní potůček
Vzhledem ke zřejmě nedávnému silnému vichru, jsou přes cestu na několika místech přes cestu kmeny vyvrácených stromů. Ty však můžete celkem snadno překonat. Alespoň je cesta zajímavější 🙂
Výhled těsně pod hradem na sever Výhled pod hradem do krajiny na jihozápad
Jakmile vystoupáte pod hrad, naskytne se Vám výhled na okolní krajinu – na severní a jihozápadní část. Všude okolo jsou další kopce oddělené malými údolíčky.
Vlevo od rozcestníku „Nový hrad – rozcestí“ stávala vstupní brána do hradu. Dnes z ní zbyly pouze části zdí. Na pravé straně nad vámi se pak tyčí zbytky jedné z obranných věží.
Cesta od první ke třetí bráně Třetí vstupní brána
Původní hrad měl čtyři brány (tři na jižní a jednu na severní straně) a ještě malou branku. Nejvíce dochované jsou třetí a čtvrtá brána.
Čtvrtá brána je však z větší části již zasypaná a jedinou „funkční“ bránou, kterou lze bez problémů projít, je tedy třetí brána.
Čtvrtá hradní brána Čtvrtá hradní brána
Nový hrad je v dnešní době zříceninou, nicméně ve 14. století se jednalo o jeden z největších hradních komplexů na severu Moravy. Jeho stavba trvala více než 100 let.
Třetí vstupní brána – pohled „zevnitř“ Zbytky věže hlásky
Hrad ovšem nečekala moc zářivá budoucnost. Od jeho vzniku byl několikrát zastaven nebo prodán a na konci 15. století byl dobyt za česko – uherských válek. Od té doby nebyl nikdy opraven a jen dále chátral.
Průhled hradní zdí na západ slunce Pohled směrem k západní obranné věži
Z hradu byl opravdu nádherný výhled na zasněženou okolní krajinu.
Zříceninu hradu si můžete projít jakkoliv chcete. Vzhledem k počasí a sněhu jsme však rozhodně neprošli celý původní hradní komplex, přeci jen si tady nechcete zlomit nohu v neznámém terénu, který je pokrytý sněhem.
Jedna z prvních věcí co mě napadla se týká jeho názvu – proč se jmenuje Nový hrad? Kde byl Starý hrad a existoval vůbec? Ano, zřejmě na místě dnešního hradu stával malý strážní hrad, který se, přeloženo z němčiny, mohl nazývat „Starý“.
Zřícenina – foto ze severní strany Foto ze severní strany
K západní obranné věži vede pěšinka. Nyní byla tato vše krásně ozářena zapadajícím sluncem. Věž na západní straně stojí na skále a její strategické umístění však nezabránilo dobytí hradu.
Cesta k západní obranné věži Západní věž
Na mnoha místech jsou patrné zbytky hradeb a strážních věžiček nebo alespoň lesní terén významně naznačuje, že zde před několika staletími opravdu stávaly.
Koho by zajímalo více informací, můžete se mrknout přímo na web, který je hradu věnován: www.novyhrad.cz. Autor zde celkem detailně popisuje historii hradu a jiné zajímavosti, zveřejňuje modely původního vzhledu hradu – jak byl býval zřejmě vypadal v době své existence a také další fotografie hradu a okolí.
Západ slunce na severní straně hradu Vlaková zastávka Raškov