Městečko Loket na západě Čech

Výhled na město z vyhlídky

Loket, malé městečko na západě Čech s cca třemi tisíci obyvateli, které leží pár kilometrů jižně od sjezdu z dálnice mezi Karlovými Vary a Chebem, mě nadchlo už při mé první návštěvě před dvěma lety. Posledně jsme tu bydleli cca tři dny hned na kraji náměstí a tehdy bylo krásné slunečné horké léto. Tentokrát jsme sem zavítali na jedno dopoledne během zamračeném podzimního víkendu, kdy jsme byli rádi za to, že konečně nepršelo.

V článku jsou použity fotografie z obou návštěv, kdy každá měla co se počasí týče, něco do sebe a oboje fotky tak mají svou vlastní specifickou atmosféru.

Panoramatický pohled na hrad a město z mostu

Loket ze tří stran obtéká řeka Ohře. Podle tvaru, který řeka okolo města vytváří, pokud se podíváte z ptačí perspektivy, získal i svůj název.

TIP! Vyjížďka na loďce…

Pod mostem má stanoviště i loďka, která vás v sezóně sveze po řece Ohři od stanoviště pod mostem k jezu, zpět a cca stejnou vzdálenost na druhou stranu. Tato vyjížďka je i s výkladem. Vidíte tak město ještě z úplně jiného úhlu! Určitě doporučuji 🙂
Panoramatický pohled na hrad a řeku „z pod mostu“

Hrad

Pokud přijedete do Lokte na hlavní parkoviště, první, co před sebou uvidíte, je hrad na skále nad řekou. Totéž z jiného úhlu uvidíte, pokud přijedete vlakem nebo lodí. (Kdo se diví, že lodí – jezdí tudy hodně lidí na vodu.)

K hradu jsem byla trochu skeptická (nějak mě bezdůvodně uvnitř nezajímal) a při první návštěvě jsem ho vynechala. Nicméně, tentokrát jsme se tam šli podívat a stálo to za to.

Hrad je plný různých schodišť, místností, které můžete libovolně procházet a dalších zákoutí. Než jsme se zorientovali, je to pěkný propletenec. Můžete se vydat i na hradní věž, kam vede široké dřevěné schodiště a je odsud krásný výhled na náměstí, kopce i další okolí.

Návštěvu hradu můžete pojmout dvěma způsoby. Buď si vezmete tištěného průvodce a hrad si projdete sami nebo si počkáte na skupinu a půjdete s živým průvodcem :-). Osobně se mi nejprve nechtělo čekat hodinu na prohlídku s průvodcem, ale čekání se vyplatilo.

Panorama výhledu z hradu

Dozvěděli jsme se o hradu a městě trochu netradiční informace, např. zde byl vězněn Karel IV. v dětství svým otcem a jiné zajímavosti. Ale to nebudu prozrazovat.

Pokud budete mít štěstí na stejného průvodce jako my – Šimona, určitě si užijete zajímavě pojatý výklad, který mě po dlouhé době na hradě bavil. Bylo to poutavé, sem tam nějaký vtípek, který měl ale úroveň, takže to rozhodně nebylo trapné, jak by mohl někdo špatně pochopit.

TIP! Prohlídka hradu…

Absolvujte prohlídku hradu, je zajímavý a určitě se dozvíte něco nového 🙂
Pohled na hrad od řeky

Náměstí

Když přejdete most, těsně před náměstím na levé straně je část plotu kozího výběhu, který zabírá velkou část skalního masivu pod hradem. Kozy jsou zvídavé a často loudí nějaké jídlo. Asi ne zbytečně je tu tabulka se zákazem krmení.

Náměstí a přilehlé uličky tvoří historické centrum města. Celé město na mě působí jako zmenšený Český Krumlov.

Ve středu náměstí stojí barokní radnice, která ve mě osobně z dálky vyvolává dojem kostela. Tato radnice byla postavena na místě původní radnice po požáru v první polovině 18. století.

Hned po náměstí je fotograficky zajímavá Kostelní ulice, spíš ulička, kde se nachází různě vedle sebe poslepované malé i větší domečky. Celkově to vytváří zajímavý obraz městských zákoutí.

Na opačném konci náměstí než je most a hrad, stojí Černá věž, která měla původně obrannou funkci. Na Černou věž můžete vylézt a uvidíte z ní zase jiný výhled na město než z hradu.

Na kraji města jsou na několika místech přístupné i původní hradby. Hradby ale nejsou celé průchozí. Postupem času se část hradeb zastavěla a na místě, kde původně byly, dnes stojí třeba část domu. Vždy je dostupná pouze část hradeb, pak se musíte vrátit zpátky do města a dojít na hradby opět nějakou postranní uličkou. Ale je to zase jiné než bývá jinde.

Pokud se pozorně podíváte, uvidíte různé zajímavé detaily na budovách, dveřích apod.

Vyhlídka na město

Nebuďte lenoši a popojděte z centra kousek do přírody. Výhled, který se Vám naskytne, stojí opravdu za to! Navíc, pokud byste přeci jen chtěli pár metrů ušetřit, kousek od vyhlídky je i parkoviště.

Panoramatický výhled na město

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *