Romantický hrad Bouzov

Hrad, kde se natáčelo několik pohádek, hrad, kde se údajně dle pověsti narodil král Jiří z Poděbrad, hrad, který nikdy nebyl dobyt švédskými vojsky nebo ten, jehož čekala na přelomu 19. a 20. století velice nákladná rekonstrukce.

Krásné místo, kam se vždycky ráda vracím, a které jsem za posledních pár let navštívila několikrát (paradoxně pokaždé v jiné společnosti), hrad Bouzov. Pokud to tady chcete prozkoumat detailněji, určitě to není výlet jen na jeden den, za zmínku a návštěvu stojí určitě minimálně jeho nejbližší okolí. Jen by tu někdy nemuselo být tolik lidí, aby si to člověk víc užil.

Bouzov – pohled na hrad z nádvoří před vnitřním hradem

Bouzov z blízka

Hrad byl postaven nedaleko města Mohelnice na přelomu 13. a 14. století na území dnešního Olomouckého kraje. Na hradě se vystřídalo za dobu jeho existence několik rodů a ještě před koncem 19. století byl podstatně menší. Dnešní podobu dostal až poté, co ho následně koupil Řád německých rytířů.

Zimní pohled z jižní strany na hlavní vstupní bránu, hodinou věž a hlavní hradní věž

Od roku 1945 je hrad po znárodnění majetkem státu. V roce 1999 se stal národní kulturní památkou.

Zimní pohled na hrad z jižní části

V posledních letech proběhlo několik neúspěšných soudních sporů, kdy se Řád německých rytířů snažil o navrácení hradu.

Tentýž pohled v létě

Bouzov je jedním z nejnavštěvovanějších hradů na Moravě. Ročně ho navštíví přes 100 000 návštěvníků. V běžné sezóně nabízí několik návštěvnických okruhů. Již dva roky po sobě jsem byla na prohlídce a klidně bych šla zase 🙂

TIP! Procházka v těsné blízkosti hradeb

Projděte se pěšinkou vedoucí okolo hradeb. Sice toho mnoho neuvidíte – z jedné strany je svah dolů a stromy a z druhé relativně vysoká hradba, ale pokud neměříte „metr padesát“, můžete nakouknout na hrad z jiného úhlu pohledu – za hradby.

Hrad jako takový se skládá z několika hlavních částí. Do hradu vstupujete první bránou, za kterou se nachází pouze první padací most a hradní příkop s hradbami.

Pohled na hrad z venku

Za mostem se nachází tzv. hodinová věž (bílá se zelenou střechou), kterou musíte projít, abyste se dostali na nádvoří před samotným vnitřním hradem. V budově v pravo přímo navazující na tuto věž se nachází pokladna vstupenek a upomínkových předmětů.

Poté, co projdete skrze bránu věže vstoupíte na nádvoří před vnitřním hradem. (Vnitřní hrad je zobrazen na původní fotce k článku.) Na pravé straně je nízká budova, kde se nachází malé hradní muzeum. Až sem můžete nakouknout bez průvodce.

Na druhý padací most vedoucí do hlavní části hradu se už ale bez průvodce nedostanete. Oba padací mosty jsou funkční a v praxi je můžete spatřit při speciálních prohlídkách.

Netradiční pohled na hrad z pěšinky okolo hradu

Před druhým mostem začínají veškeré prohlídkové trasy. Prohlídkové trasy jsou zajímavé, vybavení hradu je v uvozovkách klasické, resp. je zde ukázán „skutečný“ život a nenachází se zde např. muzeum vycpaných zvířat či obrazů. Osobně toto beru jako výhodu, tyto „náhradní“ typy expozic rozhodně nevyhledávám.

Nádvoří vnitřního hradu je krásné a při prohlídce ho vidíte hned několikrát. Mimo jiné se zde nachází novorenesanční 52 metrů hluboká hradní studna, která byla vytesána do skály.

TIP!

Každý rok se na Bouzově v létě pořádá akce – hromadný let horkovzdušných balónů. Jednou jsem se sem vydala, protože bude to bude určitě krásně fotogenické, nicméně jsem nestihla začátek a nic jsem tedy neviděla ani nevyfotila. Jakmile to situace dovolí, chci tuto akci rozhodně navštívit doopravdy.

Bouzov z dálky

Bouzov není krásný jen z blízka, ale i z okolí je na něj úžasný pohled. Téměř z každé strany, ze které můžete do Bouzovat přijet, hrad uvidíte 🙂

Zde je několik málo pohledů. Protože je hrad z dálky ze všech stran obklopen lesy a zelení, paradoxně ho lépe uvidíte v zimě, když jsou okolní stromy bez listí.

Pohled na hrad od obce Hvozdečko

Okolí

Samotná obec je malinká, žije v ní cca 1500 obyvatel. Ovšem v okolí hradu je toho spoustu k vidění. Mohu doporučit například:

  • Javoříčské jeskyně
  • Mladečské jeskyně
  • Zkamenělý zámek
Pohled od hradní zdi na obec, kostel sv. Gotharda vpravo

Z obce stojí za zmínku vedle hradu nacházející se kostel sv. Gotharda, kde je hrobka pánů Bergů z Bergu.

Pokud máte času dost, můžete si návštěvu hradu zpestřit turistickou vsuvkou. Osobně jsem vyzkoušela tuto trasu: Od hradu se dáte po žluté turistické značce vedoucí po polní a lesní cestě do Blažova a Kadeřína. Za Kadeřínem se na rozcestí vydáte po modré značce ke skalnímu útvaru Zkamenělý zámek (zřícenině hradu Branky). Cesta zde významně stoupá, musíte vyjít nahoru na skálu.

Od modré značky se nacházíte v národní přírodní rezervaci Špraněk. Rezervace sahá mj. až do Javořičských jeskyní, které si můžete s průvodcem také prohlédnout (v sezóně je zde celkem hodně lidí).

Cesta zpět do Bouzova vede okolo památníku obětí 2. světové války. Javoříčko bylo jednou z vesnic, které byly vypáleny. Do Bouzova se dostanete po modré turistické značce, která odsud vede po značené cyklostezce.

Jak to vypadá např. v Javoříčských jeskyních? O tom zase někdy jindy 🙂

TIP!

V nedalekých Lošticích se vyrábí Olomoucké tvarůžky. Nachází se zde také speciální tvarůžková cukrárna. Jako že jsem milovníkem zmrzliny a mám ráda různé příchutě, určitě si nedávejte tvarůžkovou! 😀 Byla tak zvláštní, že se nedala jíst… Zajímalo by mě, zda má někdo opačnou zkušenost…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *