Rotštejn a Klokočské skály

V sobotu ráno jsem se vzbudila a naplánovala si výlet do okolí Malé Skály. Prostě jsem koukla do mapy a bylo to. Nedávno mě trkla nějaká fotka na internetu z těchto míst, tak mě to napadlo se sem jet podívat. Na mapě jsem viděla spoustu míst, která asi budou stát za navštívení. A byla jsem nakonec neskutečně nadšená. Až tak, jak jsem to vůbec nečekala. Nikdy jsem tady nebyla. Prachovské skály nebo nejznámější části Českého ráje jsem navštívila několikrát, ale tuto oblast ne, ačkoliv je to od sebe kousek. Možná (nebo právě proto), že to není tak známé. Pokud to máte stejně, mrkněte se na můj tip.

Výhled na Kozákov a Klokočí

Zde jsem ušla jen cca 4 km dlouhý okruh, který má ale spoustu alternativních možností (to se můžete podívat na konci). Auto jsem nechala na nejbližším parkovišti, které je ale tak pro deset aut, pokud bude sezóna, bude to asi horší s parkováním. Naštěstí počasí snad více lidí odradilo, takže jsem to nemusela řešit. Z parkoviště vede žlutá turistická značka na hrad Rotštejn.

Rotštejn býval gotickým skalním hradem, ale dnes je z něj pouze zřícenina. Hrad pocházející z konce 13. století byl původně částečně vytesán přímo do skály, částečně dozděn a doplněn dřevěnými prvky. Je zajímavý a nevšední z venku, ale můžete absolvovat i prohlídku uvnitř.

Rotštejn z dálky

Historie se s ním moc nemazlila, a tak je od počátku 16. století víceméně zpustlý a spoustu zdí je již od této doby zborcených nebo v havarijním stavu. Další století se na hradě také významně negativně podepsala. Jak postupně zvětrávaly pískovcové části hradu a lidé z okolních vesnic pomalu hrad rozebírali a materiál používali ke stavbě vlastních obydlí, hrad pustl a dostal se tak až do dnešní podoby. V roce 1993 začala jednání o záchraně aktuálního stavu památky a v roce 2004 byl hrad poprvé zpřístupněn veřejnosti.

Pokud si hrad prohlédnete, doporučuji pokračovat dále po žluté, která vás zavede nahoru na skály. Je odtud krásný výhled. Postupně, jak jdete skalami částečně po jejich horní hraně, otevírají se výhledy na vrch Kozákov a na vesničku pod vámi – Klokočí.

Cesta vede po několika skalních schodištích, mezi skalami, ale také lesními pěšinkami. Rozhodně je pestrá a ideální by bylo, aby nebylo čerstvě po dešti. Na některých místech jsou samozřejmě kameny již dost ošlapané, hladké a tím pádem i kluzké.

Já jsem cestu ve skalách zakončila na rozcestí Klokočské průchody, odkud jsem po červené šla do Klokočí. Na rozcestí Fialník jsem pokračovala zpátky po modré zpět k autu.

Každopádně si to tu dovedu představit jako výlet na celý den, například s výstupem na vrch Kozákov, kde se nachází rozhledna s výhledem na Ještěd i hrad Trosky. Při tomto výletě počítejte s pěší cestou okolo 10 km a převýšením cca 560 m. Nebo by šly spojit dva výlety dokupy tak, jak jsem to udělala já (jenže jsem si z úspory času popojela cca 5 km autem) a dojít až do přírodního parku Maloskalsko. Mrkněte do mapy, možností tu je více než dost 🙂

Sad v Klokočí /po červené turistické před napojením na modrou/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *