Zříceniny na Pálavě

Pohled na Novomlýnské nádrže a Pavlov (výhled ze zříceniny hradu Děvičky)

Myslela jsem si, že dnes to bude asi trochu obsáhlejší, protože tady (na Pálavě) je tak krásně, že to asi nejde úplně zkrátit. Ale rozdělím to na více částí… Tahle první bude o hradech, respektive dnes již zříceninách. Někdy jsem „rychlocestovatel“, že bych stihla celou Pálavu za víkend, jindy zase se mi chce koukat z výhledů a jen tak nikam nespěchat. Byla jsem zde už několikrát, takže fotky budou asi i z více ročních období.

Kam jsem vlastně vyrazila konkrétně já? Rozhodně doporučuji se vyšplhat (je to fakt do kopce!) na zříceninu hradu Děvičky a na Sirotčí hrádek. Můžete to navíc doplnit o návštěvu Dolních Věstonic, Mikulova, levandulové farmy ve Starovičkách u Hustopečí (samostatný článek zde), rozhlednu ve Velkých Pavlovicích nebo třeba Stezku nad vinohrady na Kobylím vrchu. Je toho hodně. Když budete mít štěstí na letní počasí, jako jsem měla já při poslední návštěvě, budete si možná taky připadat na jižní Moravě jako někde u moře… <3

Zřícenina hradu Děvičky

Dívčí hrad s výhledem na Pavlov a Novomlýnské nádrže

TIP!

Určitě se vydejte nahoru na hrad, jsou odsud úžasné výhledy!

Výlet na tuto zříceninu můžete pojmout různě, vede sem několik cest. Moje tipy:

  1. Vloni ja jaře jsem sem šla z Pavlova, zaparkovali jsme tehdy co nejblíž to šlo k zelené turistické značce (délka trasy je cca 1,4 km nahoru, převýšení 170 m).
  2. Letos jsem si vybrala červenou značku z Dolních Věstonic (z náměstí to je až nahoru na hrad 2,3 km, převýšení 250 m, na fotkách to není vidět, ale je to fakt do kopce).
  3. Nebo si taky můžete udělat túru na celý den a přejít celé Pálavské vrchy. Když kouknete do mapy, možností tam je spoustu.

Každopádně nejvíc mě na tom dostávají výhledy z hradu na celé Novomlýnské nádrže a okolní vesnice, vážně stojí za to se sem vyšplhat!

Zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrad) se nachází přímo nad Novomlýnskými nádržemi nad Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Historie hradu sahá do počátků 13. století. Do dnešního dne se zachovaly pouze některé obvodové zdi a části dvou věží. Za zkázu hradu mohou Švédové, kteří ho v polovině 17. století zapálili.

S hradem se pojí několik pověstí. Jedna z nich říká, že pod hradem stojí tři zkamenělé dívky – tři skalní útesy, z nichž se ozývá tichý nářek. Jiná pověst vypráví o dvou dívčích postavách v bílém, které v noci obcházejí Pálavské vrchy. Jedná se údajně o dcery tehdejšího hradního pána, které byly za živa pohřbeny v chodbě nacházející se pod hradem, a která vede až do kostela v Dolních Věstonicích. Třetí pověst praví o zlatém pokladu ukrytém pod hradem, který hlídá velký černý pes.

Každé roční období zde má svoje kouzlo. Na jaře tu kvetou kosatce i stromy. V létě, když je teplo, je tady počasí klidně jako u moře.

Sirotčí hrádek

Pohled na jednu zachovalou stěnu Sirotčího hrádku, vlevo v pozadí Děvín

Vzhledem k tomu, že jsem si to trošku špatně načasovala, došla jsem sem až na večer. Ale to byl nejlepší nápad, co jsem vlastně úplně neplánovaně měla. Bylo to úžasný! Západ slunce byl nádherný. Fotky to asi tak nezachycují, ale úžasná atmosféra stála za tenhle podvečerní výšlap 🙂

Druhá zřícenina na Pálavě se jmenuje Sirotčí hrádek. Jedná se o původně gotický hrad, který vznikl na přelomu 13. a 14. století. Hrad byl pojmenován po svém posledním majiteli, jehož jméno v překladu znamená Sirotek. Hrad byl opuštěn v 16. století a od té doby jen chátral a postupně se z něj dochovala jen tato zřícenina.

Na Sirotčí hrádek se dostanete nejkratší cestou z Klentic. Vede sem od (bezplatného) parkoviště zelená a následně žlutá turistická značka. Cesta je dokonce dlouhá jen necelý kilometr. Takže vhodné i pro lenochy 🙂 Cesta rozhodně není tak strmá jako na Dívčí hrad. A výhledy jsou odsud zase úžasné, i když trochu jiné než z vedlejšího hradu…

No, co bych doporučila – neberte si boty s hladkou podrážkou jako já – někdy je lepší být víc turistka než princezna :-D. Cesta vede chvílemi i po skále, která je tak uhlazená, že se víceméně klouže…

Tipy, jak si výlet prodloužit

Některé tipy padly už v úvodu článku, ale pokud si to chcete prodloužit klidně na týden, určitě za návštěvu stojí Lednicko-Valtický areál, který je za mě na jeden den skoro málo, ale dá se to, pokud tu nejste po prvé (určitě o něm někdy něco napíšu). Dál bych se podívala např. do zoo v Hodoníně, ta mi chybí „do sbírky“ a úžasné je taky Znojmo. Záleží, zda je člověk ochotný jet někam „relativně dál“ nebo se ubytovat postupně třeba na dvou místech… Nechám to na každém. Já jsem tady určitě nebyla naposledy.

Pokud vám nevadí davy lidí, můžete kouknout do Aqualandu Moravia, o kterém každý už určitě slyšel. Osobně jsem návštěvu už párkrát absolvovala a úplně mě tyhle místa, co jsou přeplněné lidmi, nelákají. Zde mám tip na nákup lístku – doporučuji ho koupit v akci u nich na webu nebo na Slevomatu, obvykle mívají planost několik měsíců a ušetříte nejméně polovinu ceny a chápu, že když jde celá rodina, tak to je celkem dost rozdíl. Co tady mám ráda, je venkovní Pálava pool v rámci wellness.

Doprava autem

Každopádně přihodím ještě aktuální dopravní situaci – před Pasohlávkami je do konce roku 2020 uzavírka mostu přes Novomlýnské nádrže a objížďka je celkem zdlouhavá. Koukněte do navigace na aktuální vytížení a taky podle toho, na které místo konkrétně směřujete. Já jsem začínala v Dolních Věstonicích a bývalo by se mi vyplatilo jet z Brna po dálnici na Bratislavu a ne na Vídeň. Nevadí, je to výlet 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *