Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Ještě před cca dvěma lety jsem netušila, že nějaký Bečov nad Teplou, který se nachází poblíž Karlových Varů, existuje. Objevila jsem ho, když jsme byli poprvé poblíž na dovolené. Dominantou této malé obce jsou hrad a zámek „v jednom“. Uchvátilo mě to tady.

Fotky v příspěvku jsou jednak ze srpna 2018 – ty s pěknou modrou oblohou a také aktuálně z posledního víkendu v září 2020 (ty ostatní).

Zahrada a park

Zámek je obklopen z jedné strany pečlivě udržovanou zahradou a z druhé „hradní“ strany se nachází park. Další park (botanická zahrada) se nachází mimo hradní komplex.

Zámek z pohledu od obloukového mostu (podzim)

Zahrada je členěna do několika teras. Téměř na každou z teras je možný přístup po některém ze schodišť. Aktuálně jsou terasy porostlé (něco jako břečťanem, v tomhle se nevyznám), který je na podzim zbarvený do červena a utváří tak krásnou podzimní atmosféru 🙂

Na jedné z teras jsou připravené bílé zdobené židle a lavičky na svatební obřad. Svatba tady musí být určitě krásná! V tomhle mi musí každá trochu romantická duše dát za pravdu.

Před zámkem je jezírko, ve kterém se zrcadlí zámek i hrad a osobně mě tento pohled fascinuje. Škoda, že je hrad aktuálně v lešení. Až se sem podívám příště, bude tato část určitě již opravená…

Zrcadlo (jezírko)

TIP!

Pokud jste milovníkem palačinek alespoň jako já, doporučuji zakončit prohlídku zámku na náměstí v Palačinkárně u Mlsného medvěda. Palačinky mají výborné, kafe taky, obsluha je milá a přístup k zákazníkům super. Dávám 6 hvězdiček z 5 🙂

Trochu z historie

Hrad byl založen v polovině 14. století a první stavbou byla hradní věž, ve které se nachází kaple. Za nedlouho byla přistavěna obytná část hradu, kterou noví majitelé (Pluhové z Rabštejna) přestavěli na počátku v 16. století v renesančním stylu.

Dalším významným rodem v historii hradu byli od počátku 17. století Questenberkové, kteří přistavěli některé obranné prvky hradu. Po II. světové válce připadl zámek státu, který v něm zřídil školu. Zámek postupně chátral a s opravami se začalo až v roce 1969. Největší rekonstrukce však začala po roce 1991 a trvá do dnes.

Do celkem nepěkného stavu, ve kterém se budovy zámeckého a hradního komplexu nacházely, padly již investice v hodnotě více než 100 mil. Kč a za posledních cca 30 let, od kdy probíhají nejintenzivnější práce, zde dokázali vybudovat na první pohled laika, kterého zajímá spíš „designové“ řešení a kompozice fotek, než vyloženě historie, opravdu hezký zámek.

Zámek s mostem z 18. století

U hradu, který z venku bude již brzy také „jako nový“ probíhají ještě rekonstrukce exteriéru. Interiér si asi delší dobu počká. Pokud do hradu nahlédnete některým oknem, čeká tam na restaurátory a stavebníky opravdu hodně práce. Naučná stezku okolo hradu je již hotová (při mé poslední návštěvě se na ní ještě pracovalo).

Naučná stezka okolo hradu a prohlídka zámku

Naučná stezka, která vede okolo celého hradu po dřevěných a kamenitých chodníčcích nebo schodištích, podle mě nemá obdoby. Hradů jsem viděla spoustu, ale tohle nikde. Obejdete tak celý hrad dokola. Na každém „rohu“ jsou cedule, kde se něco dozvíte. Lidi si je obecně moc nečtou (ano, patřím k nim často nebo většinou také), ale na některých se dozvíte i zajímavosti, takže to není úplně „historická nuda“.

Část zámku je také pěkná a zámek si můžete prohlédnout uvnitř s průvodcem. Na výběr je z několika různých okruhů. Uvnitř jsem nebyla, možná někdy příště.

Na zámku se nachází druhá nejvýznamnější česká památka – relikviář sv. Maura pocházející ze 13. století. Poslední majitelé zámku ho v roce 1939 ukryli těsně přes svým nedobrovolným odchodem v zámecké kapli. Ukryt byl tak dokonale, že nikdo nevěděl, kde se nachází a byl objeven až v roce 1985. Následovalo 10 let restaurování. Následně byl prohlášen za národní kulturní památku ČR.

Město

Městečko jako takové je malinké, nežije zde ani tisícovka obyvatel. Od roku 1992 je jeho historické centrum městskou památkovou zónou. Na náměstí se nachází historické domy a kostel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *