Mezi nejznámější skalní města patří právě Adršpašské skály na severu Východních Čech. Skrze celé skalní město vede placený prohlídkový okruh, který má celkem 3,5 km a pokud si ho chcete prodloužit, je tu několik možností. Detailní informace na: www.skalyadrspach.cz.
Nejkrásnější jsou tyto (a podle mě i ostatní) skály v každém ročním období 😉 Ideální je si vychytat takový den nebo čas, kdy nebudou přeplněné, jinak to je trochu (dost) otrava – prodírat se turisty jako na Václaváku… Několikrát ročně se tady stává, že turisté (často z Polska) doslova zablokují příjezd do skal (zejména o svátcích v teplejších ročních obdobích), a dopravu pak musí řídit policie.
Do Adšpachu se dostanete nejlépe autem, vlakem, případně autobusem. Vlaková i autobusová zastávka „Adršpach“ jsou přímo u vstupu do skalního města, stejně tak i parkoviště.
TIP!
Pokud byste si chtěli procházku prodloužit, je možno z Adšpachu dojít pěšky do Teplických skal, zde sednout na vlak a vrátit se zpět do Adšpachu. To si plánuju už dlouho, snad to letos vyjde 🙂
Kousek od vstupu do skalního města je první skála, vedle které v sezóně kvete rododendron.
První, co ve skalách uvidíte, je jezírko „Pískovna“. Jezírko je možno obejít dokola po modré 1,5 km dlouhé stezce. Velká část této trasy vede přímo okolo vody, část pak lesem. Na severozápadní straně je vyhlídka na vodu. Určitě to stojí za to obejít.
Můžete si půjčit i pramici a užít si plavbu se po jezírku. Obzvlášť v létě to je super nápad. (Toto jsem sice nevyzkoušela, ale příště bych do toho šla.)
Skalní město je plné pojmenovaných sklaních útvarů. Jinde se jich (dle mého názoru) tolik nenachází. Kromě Prachovských skal je toto moje nejoblíbenější sklaní město. (Pokud tady tedy nejsou lidi!) Mezi nejznámější skály patří například Starosta a Starostová nebo skalní útvar Milenci.
Necelý kilometr od vstupu do skal se nachází „Gotická branka“, která pochází z roku 1839 a v té době se jednalo o vstup do skal. Všechny skály před brankou patřily do tzv. „Skalního předměstí“. Na kovové bráně jsou nápisy.
Skály jsou protkané pískovcovými cestami a v místech s větší vlhkostí s dřevěnými chodníčky. Ve skalách jsou úseky se schodišti z pískovce nebo dřevěných prken. Není to tedy ideální terén, pokud máte s sebou kočárek nebo jste někdo méně mobilní.
Na skalách roste ve vlhčích místech mech, kapradí nebo i menší náletové stromky. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.
Pokud na rozcestí „U trpaslíka“ sejdete z hlavního zeleného okruhu na žlutou, dojdete k malému Adršpašskému vodopádu. Když pokračujete dál, dojdete až k velkému Adršpašskému vodopádu, kde padá voda k zemi z výšky 16 metrů. Dále pak cesta pokračuje ke stanovišti lodiček. Žlutá dál vede až do Teplických skal. Pokud si chcete cestu prodloužit, je toto ideální trasa.
Když si ale dáte klasické kolečko po zelené, půjdte ke koci trasy okolo této louky.
Ve skalách je spoustu zajímavostí, stačí se dívat kolem sebe nebo i nad sebe.
Specialitou je úzká ulička zvaná Myší díra. Vždy, když jsem teď nebo jako malá šla Myší dírou, vzpomněla jsem si na dědu, zda by se tady nezasekl 😀 (Dědo, pardon, ale vždy mi to prolítne hlavou.) V některých místech je široká jen 50 cm. Asi by to měli mít někde na začátku trasy napsané, aby se pak lidi nemuseli vracet.
Pokud se půjdete projít mimo skaly i po obci, můžete dojít až k zámku Adršpach, odkud vede polní cesta k chatkám a ke kraji skalního města.
V zámku je expozice horolezectví, vůbec první svého druhu u nás. Nemohu posoudit, co tam všechno uvidíte, nebyla jsem tam.